понеділок, 28 жовтня 2024 р.

Дещо про красу

Сьогодні більше йдеться про війну, а от про красу... Втім, от погляньте.

І тепер про це поговоримо.

Почнемо з розлогої цитати.

В красі є щось таке, що не пояснюється шляхом аналізу чи шляхом анатомії\1\.
 
Адже не в користі, не в якихось пропорціях, не в якихось математичних вимірах, ні в чому краса не міститься.

Тоді що змушує нас визнати ту чи іншу річ, ту чи іншу людину красивою, гарною, вродливою, прекрасною, чудовою, чарівною, благоліпною?\2\

Краса - це та річ, яка максимально повно виражає ідею.\3\

На цьому й ґрунтується естетика - чуттєве сприйняття світу, виходячи з споглядання слідів божественного творчості, божественного мистецтва\4\. Космос - це краса.

Бог творить світ як щось красиве, і краса є слід божественного.
 
Чим людина духовніше - тим більше здатна побачити ідеї в їх образах і впевнено сказати: «це пряме відображення ідеї».\5\
 
Чим людина "грубіше" - тим менше вона сприймає ідеї.
 
Для такої людини речі перестають виконувати якусь функцію, бути образами невидимого світу, відбивати архетипи, а просто тотожні самі собі.
 
Відповідно вони перестають бути красивими. Бо не має нічого потворнішого ні ж те, що нічого не втілює в собі, крім самого себе.


Коментарі

1. ... бо має відношення до почуттів, а не розуму, інтелекту. Втім, аналіз краси з точки зору мистецтвознавства чи іншої науки, дозволяє зрозуміти її краще. І піднести відчуття на новий ступінь, ближче до цивілізації, світового рівня розуміння цих питань.

2. Тут переходимо на рівень соціальний і не можна думати про красу людини, не знаючи про те, як вона живе, що робить, яка вона для своїх ближніх чи й дальніх, тих, що зустріла випадково на вулиці і... І що?

3. Втілити ідею може тільки людина. В творі - будь то картина, поема чи пісня. Але так само вчинок може бути тим втіленням. Або ціле життя. 

4. Не всі бачать в світі втілення божественного. Це на заважає їм сприймати і цінувати красу. 

5. Мабуть, треба розрізняти людину духовну і мистецькі освічену. Перша бачить в своєму житті щось більше ніж заробляння грошей, а друга вміє зрозуміти твори мистецтва.

Втім, я ж не філософ, як пан Сергій, то коменти, зрозуміло, тільки для того, щоб позначити дискусію. Яку, як видається, будинкам творчості корисно було б почути?

Далі буде

А може й ні, зараз поясню, що маю на увазі. Пошукаємо філософів, може відгукнуться? Тут і тут.





Немає коментарів:

Дописати коментар